Konta firmowe – nie dla każdego przedsiębiorcy

Decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej, musimy równocześnie zadbać o kontrolę finansów firmy. Z racji tego, że dziś przedsiębiorca jest człowiekiem innowacyjnym, otwartym, a zwłaszcza mobilnym swoje firmowe fundusze umieszcza na specjalnie przygotowanym koncie firmowym. Na tym polu banki również zaciekle rywalizują, podobnie jak w sferze lokat, czy pakietów lojalnościowych itp.

banknoty

Autor: Ervins Strauhmanis
Źródło: http://www.flickr.com
Na rachunek firmowy muszą zdecydować się wszyscy przedsiębiorcy zakładający lub prowadzący spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Praca na własny rachunek nie wymaga zakładania odrębnego konta.

Jak to zwykle bywa przy inwestycjach, początki z kontem nie są „kolorowe”. Także wówczas właściciel zostawi część swoich środków na różne opłaty. Bank może wymagać wyliczonej stawki m.in. za sam fakt prowadzenia rachunku, następną kartę (np. debetową) czy – szczególnie istotne dla samozatrudnionych – każdorazowe przelewy do urzędów rozliczeniowych: US i ZUS. Za wymienione transakcje banki liczą sobie prowizje, w niektórych klient zapłaci nawet do stu złotych miesięcznie! Nieliczne z banków posiadają aktualnie bezpłatne konto firmowe jak .

W dłużej perspektywie konto firmowe może mieć decydujący wpływ przy decydowaniu się na rachunek inwestycyjny bądź kredyt. Staż w banku, regularne spłaty, wypłacalność – dzięki nim przedsiębiorcy zyskują na oprocentowaniach. W przypadku kredytów prowizje są niższe, przy inwestycjach stawki idą w górę.

Dostęp do bankowości internetowej dla części przedsiębiorców może się okazać… trudnością.

Gdy przeanalizujesz publikowany artykuł, to również zainteresuje Cię pełna notka, która posiada zbliżone dane na ten temat, zatem kliknij tutaj.

Licząc kilka takich opłat na miesiąc i rozważymy przeniesienie konta do drugiego banku. Prowadzący działalność w drobnych usługach muszą dostarczać swój utarg fizycznie, a więc stawić się osobiście do okienka bankowego. Banki naliczają za taką usługi kolejne prowizje.

Otworzenie konta firmowego warto poprzedzić weryfikacją rozmaitych ofert. Startujący z kontami firmowymi określiliby pierwsze miesiące płacenia sloganem „złe miłego początki”. Ostatecznie rekompensuje je stały dostęp do historii operacji między firmami, większe taryfy i zdalna dostępność do bankowości internetowej.