Przenośniki taśmowe – deskrypcja urządzenia.

Przenośnik taśmowy to urządzenie transportowe o charakterze ciągłym.
Za sprawą dużej różnorodności i szerokiej gamie taśm transportowych można je używać do różnych produktów. Zwykle używane są do transportowania materiałów sypkich lub drobnych. Przenośniki taśmowe znajdują duże zastosowanie w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Stosowane są w magazynach, składowiskach, kopalniach kruszywa, polach budów albo liniach produkcyjnych.

Przenośnik taśmowy

Źródło: http://www.sxc.hu
Istnieje wiele struktur transporterów taśmowych.

Wejdź na ten odnośnik oraz zdobądź cenne info na temat opisywanej tutaj tematyki! Na pewno rzeczywiście uznasz je za pomocne.

Z reguły zasilane są napędami elektrycznymi. Najczęściej spotykany jest przenośnik, składający się z taśmy transportowej (przenośnikowej), połączonej w pętlę podpartej na rulonach zwanych krążnikami, napędzany za pomocą jednego lub wielu bębnów zasilających.

Czy stosujesz przenośniki taśmowe

Taśma jest naprężana za sprawą mniej albo bardziej skomplikowanych motorów naprężających (wkręt rzymski, napinacze sprężynowe, nadążne, grawitacyjne, hydrauliczne albo pneumatyczne).

Jeśli po przestudiowaniu tego problemu, będziesz mieć chęć na większą ilość danych, to kliknij i przeczytaj, jakiego rodzaju porządne informacje (http://www.lonsdale-benlee.pl/sprzet-bokserski-mma/lapy-trenerskie) zawiera ten tekst.

Przy przesyle towarów, mogących oblepiać taśmę (szlam, stłuczka ze szkła, cukier), montowane są zazwyczaj także agregaty do czyszczenia taśmy ( szczotki, noże, skrobaczki). Taśma w przenośniku taśmowym wykonana jest z reguły z gumy, silikonu, naciągającego tworzywa sztucznego, a nawet bawełny, wzmacniana stalowym drutem.

Są także przenośniki napędzane linami albo łańcuchami, przenośniki z taśmą wyposażoną w poprzeczki ułatwiające przesył towarów pod dużymi kątami, czy przenośniki z taśmą, przykrywającą nosiwo. W długich przenośnikach taśma powrotna może być odwracana. Innym rozwiązaniem jest struktura z taśmą zwijana w rurę w środkowej części trasy przenośnika – za sprawą tego, materiał transportowany, jest ochraniany przed czynnikami zewnętrznymi, a droga przenośnika może przebiegać łukowo.

Przenośniki taśmowe mogą być wyposażane na przykład wagi (mierniki przepływu) przenoszonego towaru czy wykrywacze metalu. Pracę przenośnika zabezpieczają sygnalizatory zerwania taśmy, przeciążenia, czujniki temperatury, zbiegania taśmy i tym podobne. Przenośniki taśmowe lub łańcuchy następujących po sobie takich przenośników mogą przesyłać towary na kilometrowe odległości.

Sprawdź również depalyzatory
Stosowane są wszędzie tam, gdzie transport kołowy jest utrudniony lub mniej się opłaca, jak również do przesyłu materiałów z miejsca niższego na wyższe. W kopalniach pod ziemią przenośniki taśmowe po wyposażeniu w urządzenia zabezpieczające i sygnalizacyjne, mogą być wykorzystywane do transportowania pracowników ( najczęściej w pozycji klęczącej). W kopalniach odkrywkowych stosuje się przenośniki, których położenie zmienia się w trakcie przesuwania frontu robót za pomocą tzw. mostów skarpowych. Dodatkowe informacje