Jak często wyglądają poszukiwania pierwszego zajęcia przez absolwentów kończących studia, jakie mają oni możliwości.

Kończąc studia większość absolwentów staje przed potrzebą wyszukania swojej pierwszej pracy. Niektóre z takich osób już podczas nauki umiały godzić zawodową pracę z zajęciami na uczelni, jeśli firma była związana z uczonym zawodem, to często było im proponowane zatrudnienie na stałe. Lecz jeżeli ktoś robił niewiele podczas nauki albo charakter wykonywanych zajęć nie wiązał się z zawodem, to po zakończeniu studiów coś musiał znaleźć.

Praca

Autor: Open Knowledge Foundation Deutschland
Źródło: http://www.flickr.com
W większych miejscowościach, takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław przeważnie nie ma kłopotu ze znalezieniem dobrej pracy, znacznie cięższe zadanie stoi jednak przed ludźmi, którzy decydowali się powrócić do swojej rodzinnej miejscowości. Niekiedy okazywało się w takim przypadku, że oferty pracy gdynia są znacznie mniej dostępne niż w największych miastach, a poza tym oferowane zarobki (zobacz technik geodeta zarobki) były na znacznie niższym poziomie (nowe oferty pracy). Jest to związane z tym, że w mniejszych miejscowościach możliwości jest znacznie mniej, niż w większych, a za tym niestety też często idą wynagrodzenia zatrudnionych.

Tak więc jeżeli jakiegoś studenta interesować będzie praca dąbrowa górnicza i chciałby wrócić do tej miejscowości, to przede wszystkim powinien się upewnić, jak duże będą w tym zakresie możliwości (). Okazać się bowiem może, że w konkretnym zawodzie będzie trudno o znalezienie odpowiedniego zatrudnienia, i wówczas trzeba się dobrze zastanowić nad sensem powrotu.

Powrót jedynie po to, aby zamieszkać u mamy i wystawać w kolejce na bezrobociu raczej nie ma sensu, tak samo jak zatrudnianie się na magazynie z wyższym wykształceniem. Zdecydowanie korzystniej w takiej sytuacji poszukać innych możliwości, zastanowić się na pozostaniem w miejscu studiów albo wyjechać tam, gdzie będą większe możliwości.

Jeśli jednak sprawdzane oferty pracy brzeg pozwalają mieć nadzieję na to, że się jakąś pracę prędzej czy później znajdzie, to oczywiście powrót warto rozważyć. Nawet jeżeli w pewnym momencie będzie się chciało wyjechać z powrotem w poszukiwaniu lepszej posady, to jednak pozostanie po tym okresie doświadczenie, jakie będzie bardzo pomocne w poszukiwaniach.