W jaki sposób powstają barwne nadruki na koszulkach?

Od XV wieku gdy zaczęły powstawać drukarnie technika drukowania niebywale się posunęła. Wciąż pojawiają się coraz nowocześniejsze technologie umożliwiające realizowanie nadruków na wspaniałych, innych niż papier, rzeczach. Dość modnym rozwiązaniem jest jest sitodruk.

Technika sitodrukowa była znana w krajach Dalekiego Wschodu już w czasach starożytnych. Jej szybki rozwój nastąpił w XIX wieku w Japonii. To właśnie kraj kwitnącej wiśni uważany jest obecnie za ojczyznę tej techniki poligraficznej.

Aby uzyskać nowe informacje na omawiane zagadnienie przenieś się tutaj (http://elmet-produkcja.pl/), a z pewnością nie będziesz rozczarowany Sprawdź to!

Z Japonii sitodruk w późniejszym czasie został rozpowszechniony do Stanów Zjednoczonych, obecnie jest ceniony i chętnie używany we wszystkich krajach na kuli ziemskiej. Współcześnie sitodruk odnajduje zastosowanie do realizowania drukowania na tkaninach. Ale nie tylko. Należy go zastosować do nadrukowywania wzorów na rzeczach zrobionych z drewna lub z tworzyw sztucznych. Maszyny sitodrukowe produkuje się więc, dostosowując je do różnych materiałów. Maszyny sitodrukowe różnią się również technologią jaka została zastosowana. Są wśród nich takie, na których można wykonać nadruk tylko na tkaninach, ale też takie pozwalające robić nadruki na szkle oraz drewnie. Jest więc ich sporo rodzajów (tu je obejrzysz).

robienie sitodruku

Autor: Nerds For Nature
Źródło: http://www.flickr.com

Maszyna do sitodruku może być nie tylko używana w ogromnych zakładach poligraficznych zajmujących się techniką tego rodzaju. Dużym wzięciem cieszy się również maszyna do sitodruku ręcznego. Dzięki niej można wykonać jednokolorowe nadruki na koszulkach (specyfikacja maszyn do sitodruku). Jakość przygotowanego druku w dużej mierze zależy od typu wybranej farby. W technice sitodrukowej stosuje się w ostatnim czasie dwa typu farb: wywabowe, czyli plastizolowe lub wodne. Minusem farb plastizolowych jest mało przyjemny zapach, po tym jak zostaną one naniesione na powierzchnię, na której przygotowywany jest nadruk koniecznie trzeba je utrwalić.

Jeśli chcesz zgłębić więcej szczegółów na opisywany tu temat, to użyj serwisu (http://zabudowy-samochodowe.pl/kontakt/siedziba/) opublikowanych w tym wpisie.

Proces utrwalania odbywa się w wysokiej, sięgającej stu sześćdziesięciu stopni, temperaturze. Są to mocno gęste farby, a nadruk nimi wykonany jest wyjątkowo trwały. Użycie farb wodnych także pozwala uzyskać trwałe obrazy na przedmiotach. Nadruki na koszulkach zrobione techniką sitodrukową nie spierają się nawet po bardzo wielu praniach. Bez wątpienia aktualnie jest to najbardziej trwała metoda drukowania, która gwarantuje naprawdę rewelacyjne efekty.