Garść informacji o obowiązkach osoby zatrudnionej

Obecnie praca w przedsiębiorstwie to już nie tylko przychodzenie na własną zmianę od 8 do 16 i oczekiwanie na ostatni dzwonek i wyjście z pracy. W dobie netu, masowych mediów i natychmiastowej komunikacji każda pracująca osoba reprezentuje własną markę również po pracy, zwłaszcza, jeśli jest na wyższym lub managerskim stanowisku.

Spędzając wiele czasu w necie warto zastanowić się dwa razy, czy rzeczy które publikujemy i piszemy nie są w jakikolwiek sposób niekorzystne dla naszej przedsiębiorstwa i lub nasza postawa nie stawia jej w złym świetle. Warto jednakże wiedzieć też, jakie mamy prawa jako zatrudnieni i jakiego typu obowiązki ma nasz pracodawca wobec swoich pracowników.
pieniądze - widok

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo częstym przypadkiem nadużyć ze witryny pracodawców będzie stosowanie na stronie firmowej i materiałach reklamowych polskich zdjęć. Do takiego niezbędna jest zgoda na zastosowanie wizerunku podpisana przez pracownika. Tylko wówczas pracodawca będzie mógł w całości legalnie wykorzystywać nasz wygląd do reklamy swojej przedsiębiorstwa. Dzięki temu będziemy mogli posiadać wpływ na to, w których punktach pojawią się własne fotografie. Jeżeli jednakże nie mamy ochoty upubliczniać naszego wizerunku (), to nie ma obowiązku podpisywania tej zgody, a raz podpisaną zawsze wolno wycofać.
Osiedle mieszkaniowe Ogrody Bielańskie

Autor: UBM
Źródło: UBM
Kolejnym niejednokrotnie pomijanym aspektem przy zatrudnieniu jest sprawa podań o pracę. W dobie pisania CV jest to dokument już trochę przestarzały, jednak w niektórych zawodach ciągle wykorzystywany. Warto przed napisaniem tego podania sprawdzić, niczym wygląda wzór podania o pracę (), by złożyć u naszego pracodawcy poprawnie wypełniony dokument.

W jaki sposób wygląda sprawa z nadgodzinami?
Nadgodziny to oczywiście temat drażliwy dla wszelkiego pracownika.

Zainteresował Cię prezentowany artykuł? Jeżeli tak, to śmiało sprawdź też ten link. Podobne treści przeczytasz również tutaj praca w polsce dla obcokrajowców.

Nikt nie przepada za za długim siedzeniem w firmie. Toteż prawo pracy niezwykle szczegółowo mówi, kiedy pracodawca potrafi poprosić pracownika o zostanie na nadgodzinach i w który sposób ma być wypłacane za to wynagrodzenie. Sytuacjami szczególnymi dla zatrudnienia w nadgodzinach jest na przykład remanent () w markecie, koniec czasu rozliczeniowego w księgowości czy sytuacja kryzysowa na rynku.

Podsumowując, idąc do zatrudnienia należy znać własne prawa.

Im bardziej wiemy o prawie zatrudnienia, tym lepiej powinniśmy się poruszać w negocjacjach z pracodawcą. W końcu idea nieznajomość prawa szkodzi wciąż jest autentyczna. Nie wolno jednakże popadać ze skrajności w skrajność. Nasz pracodawca to też człowiek i od czasu do czasu można wykonać dla niego normalną, ludzką przysługę.