Mural jako malowidło stworzone na murach budowli przez twórców to twórczość artystyczna

Mural to nic innego jak malowidło wykonane na ścianach budowli przez artystów, którzy potrzebują w ten sposób oddać swą myśl, albo utajony przekaz. Bardzo często komponuje się murale również po to, by odrestaurować budynek, przyznać mu nowego charakteru.

Jest w stanie mieć także formę reklamy dowolnego produktu, czy też być sztuką dla sztuki.
ilustracje

Autor: Jiří Beroušek
Źródło: http://www.flickr.com
Sztuka w przestrzeni zbiorowej nikogo już nie dziwi, stała się wręcz nieodłącznym detalem miasta, a same murale są bardzo wyraziste. Mural (malarstwo artystyczne na ścianach) – (zamów mural) jest znakomitą reklamą, niezwykle czytelną. Interesują się nimi rozmaite grupy adresatów.
W obecnych czasach reklama (oklejanie samochodów) stała się nieodłącznym detalem okalającego nas krajobrazu. Agencje reklamowe tworzące akcje promocyjne danego artykułu, stoją przed ogromnym wyzwaniem, żeby podołać przewidywaniom zleceniodawcy i zdobyć przyszłego konsumenta. Jesteśmy pokoleniem, które posługuje się głównie zmysłem wzroku. Obecnie słowo przegrywa walkę z górującą domeną obrazu. Posiada to ogromne znaczenie dla rynku reklamowego i wymusza na realizatorach kampanii scalenie obu tych form. Efektem są dzisiejsze ilustracje, (ideamo.pl) które przekazują odbiorcy treść za pomocą niebanalnej grafiki.
Istotną rolę w muralu pełni jego kolorystyka. Artyści wykorzystują szeroką gamę barw, które przypominają tęczę. Pokazuje on kwestię pokoju, uczuć, wolności.

Dzięki wartościom artystycznym jak i ogromnemu rozmiarowi w efektywny sposób trafia do ludzi i wielokrotnie kieruje uwagę na zagadnienia społeczne. Ostatnio nagminnie wykorzystywana jest technika 3D, która zyskuje coraz większą popularność.