Kilka wiadomości na temat przeprowadzania inwentaryzacji

W ostatnim dniu każdego roku obrotowego przedsiębiorca jest zobligowany do przeprowadzenia inwentaryzacji składników aktywów oraz pasywów. Wynika to z ustawowego obowiązku o

rzetelnej oraz jasno przedstawianej sytuacji majątkowej jednostki i jej wyniku finansowym.

stos dokumentów

Autor: Dvortygirl
Źródło: http://www.flickr.com
Każda jednostka powinna dysponować regulaminem inwentaryzacji, który stanowi część polityki rachunkowej lub [Job Service] oddzielną regulację wewnętrzną- na jego stronie. Taki regulamin inwentaryzacji zawierać powinna następujące działy i opisy: zakres inwentaryzacji (dopasowany do specyfiki konkretnej jednostki), metody dokonywania inwentaryzacji, rodzaje oraz termin inwentaryzacji, sposób uporządkowania zadań w tym zakresie, wskazanie pracowników do przeprowadzenia inwentaryzacji wraz z określeniem ich odpowiedzialności w tym zakresie, zasady opisujące powołanie komisji inwentaryzacyjnej i grup spisowych, zasady weryfikacji oraz rozliczania różnic inwentaryzacyjnych oraz określenie rodzaju dokumentów inwentaryzacyjnych i obiegu tych dokumentów.

Przedsiębiorca może powierzyć ten obowiązek kierownikowi jednostki (ale nie w przypadku inwentaryzacji w formie spisu z natury). Trzeba zaznaczyć, że w takiej sytuacji kiedy inwentaryzacja majątku zostanie powierzona innej osobie oczywiście za jej zgodą należy przekazać odpowiedzialność w tym zakresie na piśmie. By odpowiednio przygotować inwentaryzację trzeba znać obowiązujące terminy oraz sprawdzone metody przeprowadzenia inwentaryzacji, które są przewidywane w ustawie.

narada w firmie

Autor: Asamblea Nacional del Ecuador
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz przekazania obowiązku sporządzenia inwentaryzacji kierownikowi jednostki można również skorzystać z innych opcji, np, z usług firmy specjalizującej się w tej dziedzinie, ale także można sięgnąć po narzędzia dostępne w internecie.

Nie ociągaj się! Zachęcamy – kliknij po szczegóły (http://sigma-rachunkowe.pl/cennik/) w link i baw się dobrze. Opublikowaliśmy tam dla Ciebie sporo ciekawych wpisów.

Ewidencja online czyli program, który również znajdziemy w sieci może pomóc rozwijać firmę za sprawą spisywania procesów mających związek z zarządzaniem majątkiem, a następnie ich analizę oraz optymalizację- majątku online.