Powrót do obyczajów szlacheckich w budownictwie coraz bardziej widoczne

Powracanie do szlacheckiej kultury, nawiązywanie do naszej tradycji ludowej w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej widoczne i co ciekawe akceptowane przez młodzież polską. Zauważalne jest to także w budownictwie. Jednak głęboko w podświadomości Polaków istnieje chęć życia w dworku jak szlachcice, mieć dookoła posesji posadzone wierzby i czuć się Polakiem.

Czy również należycie do tej społeczności polskiej, która pragnie powrócić na wieś do własnego dworku? Może nie jest to wykonalne, żeby przeprowadzić się za miasto, gdyż mamy pracę, mnóstwo zobowiązań, lecz wykończenie domu na wzór dworu szlacheckiego – to można osiągnąć. Najistotniejsze są detale, które tchną „ducha polskości” w mury domu. Dworki niegdyś były bielone, Ty możesz zastosować białą farbę do elewacji, jest ona matowa, dlatego do złudzenia wygląda jak bielone mury. dach powinien być dwuspadowy, pokryty glinianymi dachówkami, które niestety nie są wytrzymałe na wszelkie warunki pogodowe ani nie nie należą do najtańszych, jednakże jednej rzeczy nie można im zabrać – ich piękna. Przejdźmy do okien, dokładnie one nadadzą tego sarmackiego „smaczku”, jak na złość będzie to kosztowna inwestycja (RK Styl Świdnica). Powinny być one wykonane z drewna, ręcznie rzeźbione razem z okiennicami, pomalowane w ludowe ornamenty florystyczne. Jeśli zależy Ci na jakości wykonania – okna drewniane dolny śląsk, a dokładnie Świdnica to miejscowość, gdzie wykonywane są po dziś dzień cudowne ręcznie rzeźbione okna.

brama

Autor: lavilleautady
Źródło: flickr.com
Jak wiadomo, sarmaci znani byli ze swej gościnności, gdyż jak to mawiali: „Gość w dom, Bóg w dom”, a jaki element „zaprasza”, aby wejść do naszego domu? Brama wjazdowa (RK Styl Radziemski).

Kliknij na odnośnik urząd patentowy znak towarowy, on przybliży Ci wątek, który Cię aktualnie zaintrygował. Zobacz tekst, posiadający ciekawe informacje.

Ona również musi być zrobiona z drewna, ale swoim wyglądem ma ona zapraszać do nas, dlatego nie może być to monumentalny element. Jeśli chodzi o bramy świdnica, jak już mówiliśmy jest właściwym miastem, w którym od lat rzemieślnicy tworzą namacalne cuda z drewna.

Mieszkanie w dworku szlacheckim wywołuje w Polaku pewnego rodzaju poczucie wolności od wszelakich trosk, daje „zanurzyć się” w naturze oraz prawdziwie wypocząć nawet po najbardziej wyczerpującym dniu. Chyba to właściwie sprawie, że chcemy powracać do polskiej tradycji.