Karty rfid – do jakich celów służą oraz w których miejscach można ich użyć?

W dzisiejszych czasach tak naprawdę każdy z nas posiada w portfelu jakąś kartę. Czy będzie to karta do autobusu, do bankomatu, czy karta lojalnościowa, jaką można dostać w różnych sklepach, ich działanie jest porównywalne. Ich nazwy to karty rfid, a używanie powyższych kart jest oparte na komunikacji z czytnikiem za pomocą systemu fal radiowych o różnej częstotliwości. Przez zastosowanie w nich specjalnych układów elektronicznych można zapisywać i odczytywać dane. Co jeszcze należy wiedzieć na ich temat?

fragment karty kredytowej VISA

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze jest objaśnić szczegółowe działanie prezentowanych kart. Karty zbliżeniowe oparte na systemie rfid to trzy zasadnicze elementy: wspomniany wcześniej czytnik, anteny, jakiej z reguły nie widać, gdyż jest wbudowana w czytnik oraz najistotniejszej części – samej karty. Inaczej zwane są one transponderami, gdyż to na nich zawarte są wszystkie dane. Zadaniem czytnika jest wytwarzanie pola elektromagnetycznego, jakie będzie zasilać kartę w momencie, gdy klient będzie chcieć jej użyć. W karcie jest część skupiająca energię, która pozwala przesłać do czytnika dane przekazywane dalej do komputera, w którym są przetwarzane. Niewątpliwą zaletą rfid jest brak przymusu bezpośredniej styczności z czytnikiem. Dzięki temu ludzie nie mają takich obaw, że ich dane będą skopiowane oraz wykorzystane w niewłaściwy sposób. Szczególnie niepokoją się taką możliwością w przypadku zastosowania karty w nieznanych dotąd miejscach, na przykład w restauracji znajdującej się w innym mieście – doczytaj System. Niestety informacje można skopiować w każdym przypadku, zatem nie można pozostawiać karty, tylko od razu schować ją do portfela, by nie doprowadzić do żadnych nieprzyjemnych sytuacji. Nie da się funkcjonować bez kart, lecz trzeba też wiedzieć, w jaki sposób ich używać, aby zmniejszyć ryzyko zagrożenia. Karty zawsze powinniśmy trzymać przy sobie, co zminimalizuje ryzyko ich kradzieży bądź zgubienia.

karty bankowe

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com
Teraz już wiesz, jak działają scharakteryzowane karty. Z pewnością jeszcze nieraz otrzymasz nową kartę zbliżeniową, np. do biblioteki, gdyż właściwie każda instytucja wprowadza je dla swoich klientów. Dobrze je nosić przy sobie, gdyż w większości przypadków w inny sposób nie będziemy mogli wejść na swoje konto czy skorzystać z oferowanych w określonym miejscu usług.