Ekwiwalent za czyszczenie odzieży roboczej oraz skierowanie na badania lekarskie – o czym warto pamiętać?

Na zatrudniającym, ale także na pracowniku, ciążą rozmaite obowiązki. Wśród nich wskazać musimy ekwiwalenty dotyczące odzieży roboczej oraz badania lekarskie. Swoistość niektórych stanowisk wiąże się z tym, że pracownik nie realizuje swojej pracy we własnej odzieży. Chodzi o to, by uniknąć jego zniszczenia czy też zabrudzenia.

pracodawca

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Zatrudniający musi dostarczyć pracownikowi ubranie i obuwie robocze zawsze w tego typu sytuacji (ile wynosi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej). Jest to obowiązek, który wynika z norm bhp i warunków pracy w danym zakładzie. W pewnych sytuacjach to pracownik może dostarczyć sobie określoną odzież – wtedy może ubiegać się o określone ekwiwalenty w związku z tym. Przede wszystkim przysługuje pracownikowi rekompensata kosztów związanych z zakupem odzieży i obuwa. Zwrot będzie wynosił tyle, ile cena kupionych produktów. Pracownikowi przysługuje prawo do ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej. Mowa tu o sytuacji, w której to pracowniku ciąży obowiązek prania i czyszczenia odzieży roboczej przeznaczonej do świadczenia danej pracy.

Zerknij na opublikowany tutaj (http://reklamabytow.pl/o-nas.html) tekst, a na pewno niezwykle Cię zainteresuje, ponieważ odnajdziesz tam istotne informacje dotyczące omawianego tematu.

Ekwiwalent za czyszczenie odzieży roboczej będzie wynosił tyle, ile kosztuje mniej więcej usługa w pralni lub czyszczenie w domu (zużycie wody, prądu, czy proszku do prania). Jak wygląda sprawa składek ZUS? Otóż, jeżeli ekwiwalent jest wypłacany na podstawie norm prawa pracy to świadczenie to nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wysokość składek ZUS także go nie obejmuje – wfirma.pl.

na zdrowie

Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba podkreślić, że skierowanie na badania zatrudnionego przez pracodawcę jest obowiązkowe, jeśli pracownik podał informację, że nie jest w stanie wykonywać dotychczasowych obowiązków pracowniczych – skąd mam wziąć skierowanie na badania. Osoby zatrudniane do pracy muszą udać się na badania wstępne. Skierowanie na badania wymagane jest również w ramach okresowych kontroli, o których częstotliwości decyduje lekarz. Pracownik musi także pojawiać się na badaniach kontrolnych, jeżeli jego schorzenie trwa dłużej niż 30 dni. Każdy zatrudniony może wnioskować o badania końcowe, jeśli wykonywał on pracę, która niekorzystnie wpływała na jego stan zdrowia. Wynik takiego badania będzie miał znaczenie dla stwierdzenia choroby zawodowej.