Są sytuacje, jak nie trzeba rozliczać pit. Jakie to sytuacje? W jakiej sytuacji nie istnieje taki obowiązek?

Nie wszyscy to wiedzą, lecz nie zawsze jesteśmy zmuszeni składać PIT roczny od zyskanych dochodów. Nie musimy przedkładać zeznań od dochodów zwolnionych i od których zaniechano pobrania podatku i opodatkowanych ryczałtowo

język angielski

Autor: Rod Waddington
Źródło: http://www.flickr.com

Płacący podatek dochodowy, jacy uzyskali przychody w czasie roku podatkowego, muszą rozliczyć się ze skarbówką. Rozliczenie pit 2016 odnosi się więc większości osób, a dochodowym opodatkowaniem podlegają różnorodne typy dochodów. Opodatkowaniu nie podlegają jednakże dochody, od jakich na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dzięki temu nie powinniśmy składać takiego zeznania oraz nie rozliczać się z tego typu dochodów. Kolejne dochody ze źródeł przychodów są już obłożone podatkami, lecz ich opodatkowanie nie oznacza, że automatycznie powinniśmy złożyć pit 2016. Podatnicy muszą składać urzędom skarbowym pit 36 lub [job service – agencja pracy za granicą holandia] pit 37, według zdefiniowanego wzoru, o wielkości osiągniętego dochodu w tym podatkowym roku w terminie do 30 kwietnia roku który następuje po roku podatkowym. Takimi zeznaniami nie obejmuje się również dochodów jakie są opodatkowane metodą ryczałtową na podstawie ustawy o pit. Więcej tutaj: pit-tax.pl/o-nas/.
W tej sytuacji tak więc zryczałtowany podatek odprowadza za podatnika podmiot wypłacający dochody. Nie można więc nie składać zeznań w przypadku uzyskiwania przychodów przykładowo z tytułu wygranych w konkursach, grach czy zakładach wzajemnych, jak i nagród, która wiąże się ze sprzedaż premiową. Interesujące dane: pit-tax.pl/.

. A to wyłącznie jeden z przykładów. Nie zaliczają się także do rozliczenia świadczenia uzyskane przez emerytów albo rencistów w związku z łączącym ich wcześniej zakładem pracy służbowym stosunkiem.