W jaki sposób przebiega obecnie proces otwierania własnej firmy?

Jeszcze kilkanaście lat wstecz założenie własnej firmy wymagało znacznie więcej formalności niż aktualnie. Dzisiaj znaczną ilość rzeczy można załatwiać przez internet, jednak nie oznacza to, że nie wymaga to wiedzy niektórych metod.

bankowość i finanse

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Nowy przedsiębiorca powinien wykonać parę czynności i wypełnić parę dokumentów. Poza tym musi to zrobić w odpowiedniej kolejności.
Gotówka

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowym krokiem przy takiej czynności jak zakładanie firmy jest wejście na internetowy adres url: firma.gov.pl. Trzeba wypełnić na niej formularze Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przy takiej okazji należałoby korzystać z nowatorskiej postaci podpisu poprzez tzw.

W zalewie otaczających nas danych ciężko jest znaleźć naprawdę wartościowe informacje. Z tego powodu jeżeli fascynuje Cię ten artykuł, to koniecznie zobacz rekomendowane info (http://www.mojekonferencje.pl/sale-konferencyjne-gizycko).

podpis zaufany. Tutaj należałoby dodać, że wspomniany wpis do CEIDG jest równocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON, wydanie albo wskazanie numeru NIP i wybór postaci opodatkowania. Jest także zgłoszeniem płatnika składek związanych z ubezpieczeniem dla ZUS (płatnika, czyli osoby opłacającej swoją składkę, jak i składki swych pracowników). Jeżeli otwierając firmę nie masz jeszcze numeru REGON i/lub NIP, to po ich otrzymaniu nie masz obowiązku aktualizować danych w systemie CEIDG, ponieważ pojawiają się one tam chwilę po ich nadaniu.

We wniosku trzeba podać rodzaj wykonywanej działalności. Dlatego też stworzona była polska Klasyfikacja Działalności, jaka zawiera spis czynności, które może wykonywać przedsiębiorca. Do formularza CEIDG dodaje się wyłącznie numery konkretnych czynności. Nie obowiązuje żaden próg ilości wybieranych numerów PKD, czyli Twoja firma mogłaby zajmować się dosłownie wszystkim. Powinnaś jednak zdefiniować to w opisywanym wniosku. Następnym etapem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca ma w tamtym miejscu podwójną osobowość. Występuje on jednocześnie jako tzw. płatnik, czyli osoba opłacająca składki (za siebie i swoich członków personelu) i jako ubezpieczony (niejako na równi ze swoimi pracownikami).

Następnym krokiem jest US, ale w napisanym wcześniej wniosku CEIDG poinformowano już Urząd Skarbowy o wybieranej postaci podatku oraz typie prowadzonej dokumentacji skarbowej – to jest już zrobione. Musisz jeszcze zadecydować, czy też chciałbyś być aktywnym płatnikiem VAT.