Pielęgnacja drzew owocowych albo iglastych to zajęcie dla osób, które bywają po trosze pracownikami fizycznymi, a po trosze artystami

Pielęgnacja zielni to zajęcie dla tych pań, które lubią spędzać czas na otwartym powietrzu. To zajęcie bywa przyjemne, jeśli tylko nie trzeba nazbyt ciężko pracować. I tak sadzenie roślin twardolistnych bądź grabienie liści jesienną porą to czynności, które łączyć się mogą z odprężeniem. Faceci, którzy pracują w biurach po prostu marzą o tym, aby popracować fizycznie, a nieduży wysiłek jest dla nich nawet zalecany.

drzewo w ogrodzie

Autor: Susanne Nilsson
Źródło: http://www.flickr.com

Przecież skoszenie trawy w przydomowym ogródku można zaliczyć do tych mało męczących, a zupełnie pożytecznych czynności. Tak czy inaczej, pielęgnacja zieleni to temat niezwykle szeroki i szczegółowo omówić go nie sposób, zatem spróbujmy się tutaj skoncentrować tylko na zagadnieniu tyczącym się pielęgnacji drzew.Jeżeli w naszym ogródku rosną śliwki, to właściwe każdego roku należy poświęcić czas obcinanie uschniętych lub [papier samokopiujący do drukarek laserowych] tych zbyt długich gałęzi. A przycinanie drzew to również zajęcie dla osób o duszy artysty. Teraz panuje moda na drzewa, które rosną na terenach położonych nad Morzem Śródziemnym, a mamy tutaj na myśli np. cyprysy i tuje. Te drzewa można bez wysiłku formować, a uzyskane bryły dekorują każdy przydomowy ogród i wzbudzają zachwyt wśród pieszych.O ile wyżej wspomniane zajęcia sprawiają radość i poprawiają ponury humor, o tyle inne prace związane z pielęgnowaniem koron bądź całych okazów bywają już trochę bardziej wyczerpujące i zazwyczaj łączone z naprawdę ciężką fizyczną pracą (Driada). Dla przykładu, wycinka drzew angażuje praktycznie ekipę pracowników, którzy rzecz jasna muszą znać się na rzeczy. W przeciwnym razie prowadzenie takich prac grozi poważnymi konsekwencjami – jedynie drwale wiedzą, jak wyciąć drzewo, żeby spadło w danym kierunku i nie uszkodziło np. linii wysokiego napięcia.

tuja

Jak na razie wspomnieliśmy o artystycznym wymiarze pielęgnacji zieleni, lecz tylko na terenie naszych prywatnych ogrodów. Tymczasem w miastach, tak potężnych jak Warszawa czy Częstochowa, możemy spacerować nawet po paru znacznej wielkości parkach oraz kilkudziesięciu skwerach. Z jednej strony przycinanie drzew już rosnących, a z drugiej sadzenie nowych okazów to zajęcia dla pracowników zatrudnionych w firmach, które zajmują się utrzymaniem zieleni. Te osoby muszą nie tylko wykazać się tężyzną fizyczną, która jest konieczna przy tego rodzaju pracach, ale także kierować się zmysłem artystycznym – w końcu do parku przychodzi się po to, aby nacieszyć oko pięknem zadbanej natury (stąd najlepszym rozwiązaniem byłoby wynajęcie firmy – Driada – oferta na wycinanie drzew).