Pyszności z jajek i kartofli

Kartofle są jednym z najczęściej występujących warzyw na polskich stołach. Typowy obiad w Polsce złożony jest z mięsa, kartofli i surówki.

Są one też także najważniejszym składnikiem często wybieranych potraw, do których należą przykładowo pierogi czy kopytka.

Nasz wpis jest dla Ciebie ciekawy? Masz ochotę na następne wątki? Zatem nie ociągaj się i klikaj wynajem autokaru pod warszawą w ten link.

Sporą liczbę miłośników mają także placki ziemniaczane, spożywane z cukrem lub wytrawnie. Różnego typu sałatki i zapiekanki ziemniaczane są dobrym urozmaiceniem codziennego menu. Z kolei jajka wybierane są prawie równie często, w rozmaitych postaciach. Są również niezbędnym dodatkiem do ciast i rozmaitych dań, do których należą na przykład naleśniki.

Sałatki i zapiekanki

Zupa krem z ziemniaków, grzybów i sosem sojowym Kikkoman

Autor: Kikkoman
Źródło: Kikkoman

Jedną z bardziej popularnych sałatek jest sałatka ziemniaczana . Poza ziemniakami zawiera różne składniki, jak na przykład jajka, ogórki czy szynka. Kartofle są też jednym z głównych składników popularnej sałatki warzywnej, przyrządzanej najczęściej z majonezem. Sałatki takie są niezwykle zdrowe i smaczne, przy czym w zasadzie w każdym miejscu przygotowuje się je inaczej. Dzięki temu nie ma dwóch takich samych sałatek warzywnych.

Czy po przeczytaniu tego tekstu udało Ci się wywnioskować coś interesującego? Jeśli tak, to zgłąb pozostałe informacje tu – z pewnością pochłoną Cię bez reszty.

Innym interesującym przykładem na potrawę z ziemniakami może być zapiekanka. Jest to dobry pomysł na obiad w formie potrawy na gorąco, albo na zimno. Dobrze smakuje z tego rodzaju składnikami jak kefir czy śmietana. Danie takie oprócz ziemniaków zawierać może także jajka, wędlinę, ser żółty i różne inne produkty (kontynuuj czytanie). Ogromnie popularną potrawą z kartofli są frytki. Są to zwyczajnie pocięte na paski i usmażone kartofle. Stanowią dobre urozmaicenie jako dodatek do dań obiadowych.

Potrawy z jajek
Jajka można przyrządzać w bardzo wielu postaciach. Lubianą potrawą na śniadanie jest jajecznica, wykonywana także w różny sposób. Można ją robić z dodatkiem cebuli, kiełbasy, pomidorów oraz pozostałych składników. Jajka można także gotować na twardo i na miękko, a także smażyć (sprawdź). Do smarowania pieczywa najlepsza jest pasta jajeczna. Na wystawny posiłek widowiskowe danie mogą stanowić jajka faszerowane. Są one nie tylko ogromnie efektowne, ale też smaczne. W Polsce najwięcej jajek kupuje się w okresie wielkanocnym. Wtedy także jajka się maluje i ozdabia na dużo różnych sposobów.