Wpływ stanu opon na bezpieczeństwo jazdy, dlaczego trzeba zmieniać opony na zimę.

Bezpieczeństwo jazdy jest uzależnione od licznych czynników. Koniecznie musi on mieć sprawne hamulce, wszystkie światła i opony w dobrym stanie. W ich przypadku najistotniejsze będą dwie rzeczy, czyli kontrolowanie wysokości bieżnika oraz zakładanie opon sezonowych na zimę i lato. Jeśli chodzi o bieżnik przepisy dokładnie precyzują, jaka ma być jego najmniejsza wysokość.

Opony

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Zresztą na oponach występują odpowiednie oznaczenia które informują, jeśli bieżnik jest już w stanie krytycznym. Spora ilość właścicieli samochodów lekceważy sobie trochę zmienianie ogumienia z tej przyczyny, a tymczasem będzie to miało ogromne znaczenie jeżeli chodzi o bezpieczną jazdę.

O ile na suchych nawierzchniach może to nie będzie miało znaczenia, to w sytuacji, gdy spadnie deszcz pojazd może łatwo zacząć się ślizgać. () I w najlepszym razie może się on skończyć odrobiną strachu albo niewielką stłuczką, a w gorszym poważnym wypadkiem.

Odwiedź naszą kolejną witrynę. Tam opublikowaliśmy frapujące wiadomości. Prosimy – doczytaj szczegóły (http://wonia.pl/asia-mateusz/). Będzie nam niezmiernie przyjemnie, jeśli wątki przypadną Ci do gustu.

Oprócz tego za jazdę ze zbyt niskim bieżnikiem można dostać mandat, więc chyba raczej lepiej będzie unikać takich sytuacji.

Bardzo ważne dla kwestii bezpieczeństwa jest także montowanie opon odpowiednich do pory roku. O ile jeżdżenie latem na zimówkach może się skończyć ewentualnie ich szybszym zniszczeniem i kupnem nowych, to już przeciwnie nie należy robić. Opony letnie wykonane są z twardej gumy, jaka doskonale sobie radzi w wyższych temperaturach. Lecz jej wadą jest to, że gdy jest zimno zaczyna twardnieć, zupełnie tracąc właściwości jezdne.

Wydłużeniu ulega droga hamowania, co jest bardzo groźne szczególnie w zimowych warunkach, gdy na drogach jest mokro i ślisko. Opony (opony poznań) zimowe posiadają zupełnie odmienną mieszankę, poza gumą są też w nich dodatki, dzięki jakim nawet na dużych mrozach opona nie sztywnieje.

Nieco inny jest też bieżnik, opony na zimę mają odpowiednie nacięcia nazywane też lamelkami, za pomocą których pojazd będzie sobie znacznie lepiej radził na śniegu. Pamiętać należy o systematycznej wymianie opon, bo od tego może zależeć bezpieczna jazda po ulicach.